21.09.09

do HR

 

Święty Krzyż w tym roku zaczyna się 24 września wieczorem.

Trwa do 27 września w południe.

Tam jest nasze miejsce. Mimo wszystko: pielgrzymka. Wspólna droga z młodymi, to jest właśnie bezpośrednie, proste wypełenienie zobowiązania Wymarszu, bardzo fajnie opisanego ponad 30 lat temu przez założyciela Drogi w FSE:

W życiu zawodowym, rodzinnym, społecznym jest HR czlowiekem, który promieniuje cnotami lojalności, czystości i miłosierdzia.

To nie gra małych chłopców, ale decyzja podjęta w pełnej świadomości, że ma ona wpływ na całe życie, podobnie jak niegdyś przystąpienie do zakonu rycerskiego.(...)

HR-em nie zostaje się z okazji ślubu czy znalezienia pracy. Zostaje się nim gdy się jest gotowym. (...)

HR jest czlowiekiem uformowanym, żyjącym pełnią skautowego stylu, zdolnym żyć swoimi ideałami niezależnie od zmieniających się okoliczności społecznych czy psychologicznych. (...)

HR jest człowiekiem dorosłym, w pełnym znaczeniu tego słowa, (...) nieustannie karmiącym swoje serce Ewangelią i podejmującym wezwanie drogi, ze swojej potrzeby, z życiowej konieczności, i oczywiście z poczuciem służby – aby nieść Dobrą Nowinę i rozsiewać wokół siebie ziarna radości ze spotkania Chrystusa. (Jean-Charles de Coligny).

Zapraszam Was na Święty Krzyż. Na Drogę od czwartku do niedzieli.

Wprawdzie nieraz już mówiłem i nadal to podtrzymuję – HR nie trzeba na Święty Krzyż zapraszać – to jest dla nich naturalne miejsce pobytu co roku, w ostatni weekend września. To jest nasze miejsce na wsiewanie ziaren Dobrej Nowiny, nawiązywanie relacji, która kiedyś, być może, zaowocuje. I to właśnie wspólna droga, to piątek I sobota są w tym kontekście szczególnie ważne.

Być może niektórzy z Was nie są zapraszani regularnie przez kręgi z miast, z których pochadzą. Może nie znamy wielu wędrowników, którzy w tych kręgach są dzisiaj. Nie zawsze czujemy się „na miejscu”.

Moim zdaniem to jest służba Harcerza Rzeczypospolitej – być z ludźmi, poznawać ich, słuchać, towarzyszyć. Nawet jeśli czasami brakuje poczucia konketu, jeśli nie każdy taki wyjazd ma się skończyć kolejką młodszych braci ustawiających się w nadziei na spotkanie, które zmieni ich życie. Jest sens I jest on poparty naszym zobowiązaniem.

Chłopaki nas nie znają, nie bardzo się czujemy zaproszeni…. Ich problem czy nasz?

Przekraczać granice dzielące mnie od innych…

 

Do zobaczenia na Drodze!

Paweł Borowiecki HR

 

 

Komentarze  

 
0 #1 Hathi 2011-09-19 07:00
to jakiś żart?

"Święty Krzyż w tym roku zaczyna się 24 września wieczorem.

Trwa do 27 września w południe."
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

SZUKAJ NA DRODZE