30.08.10

Gdzie na randkę?

 

Łazienki Królewskie i Pałac na Wodzie


Łazienki Królewskie to jeden z największych i najpiękniejszych kompleksów ogrodowych Europy. Park zajmuje blisko 80 hektarów. Swoimi początkami sięga XVII wieku, kiedy właścicielem Ujazdowa był marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. Na terenie Łazienek znajduje się szereg zabytków, m.in.: Pałac Myślewiecki, Pałac na Wyspie, amfiteatr, Nowa Oranżeria, Stara Pomarańczarnia, Belweder oraz Obserwatorium Astronomiczne. Ogród zdobią liczne altanki, mostki, rzeźby i wodozbiory. W parku rośnie ok. 10000 drzew i krzewów. Jedne z najstarszych okazów, dęby, mają po 300 lat. Występują gatunki krajowe i zagraniczne. Stałymi mieszkańcami parku są chodzące na wolności bażanty i pawie oraz pływające w stawach olbrzymie karpie królewskie. W letnie niedziele odbywają się koncerty muzyki Chopina. Obok parku mieści się ogród botaniczny.

 

 

 

 

Zamek Podewils


Krąg to kraina lasów, jezior i zalesionych wzniesień. To właśnie tutaj, w 1414 roku pomiędzy dwoma jeziorami, powstał zamek gotycki. Około 1580 roku rozebrano go do fundamentów i przebudowano na zamek renesansowy o charakterze obronnym.

 

 

 

Połonina Wetlińska


Bieszczady to jedna z najpiękniejszych i najdzikszych grup górskich w Polsce. Wyjątkowym pięknem odznacza się Połonina Wetlińska -najbardziej na zachód wysunięty masyw. Jego charakterystycznym akcentem krajobrazowym jest główny grzbiet zaczynający się na zachodzie potężnym Smerekiem. Ciągnie się dalej w kierunku południowo-wschodnim przez najwyższą kulminację Rohu, a kończy wierzchołkiem, na którym położone jest schronisko.

 

Latarnia morska Rozewie


Najbardziej znaną i charakterystyczną budowlą przylądka Rozewie jest latarnia morska, znajdująca się między Jastrzębią Górą a Władysławowem. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1696 roku. Jest to jedna z najstarszych oraz największych budowli tego typu w naszym kraju. Jej światło widoczne jest z odległości ponad 23 mil morskich. W budynku znajduje się muzeum latarnictwa polskiego oraz izba pamięci Stefana Żeromskiego. Taki widok jak na zdjęciu rozciąga się właśnie z tej pięknej budowli.

 

 


 

Kazimierz Dolny


Historia Kazimierza, przez wielu uznawanego za najpiękniejsze miasto w Polsce, sięga XI wieku. Leży w Małopolskim Przełomie Wisły, będącym jednocześnie zachodnią granicą Wyżyny Lubelskiej. Korzystne położenie w połączeniu z cennymi zabytkami tworzą specyficzny klimat miasteczka, które upodobało sobie wielu malarzy. Sercem Kazimierza jest otoczony zabytkowymi kamienicami rynek ze starą studnią. Wśród budynków na szczególną uwagę zasługują XVII-wieczne, renesansowe kamienice.

 

 

Zamek Krzyżtopór


XVII-wieczny zamek Krzyżtopór w miejscowości Ujazd w woj. Świętokrzyskim w latach swej świetności był jedną z najznakomitszych rezydencji magnackich o charakterze obronnym. Został zbudowany przez Krzysztofa Ossolińskiego, który jednak nie cieszył się nim długo – zmarł wkrótce po ukończeniu budowy. Jego nazwa pochodzi od krzyża i topora, które zdobią główną bramę wjazdową. Krzyż symbolizuje wiarę katolicką, a topór jest herbem rodziny Ossolińskich. Wcześniej nazwa brzmiała Krzysztopór i pochodziła od imienia fundatora, Krzysztofa Ossolińskiego.

 

 

SZUKAJ NA DRODZE

LOGOWANIE