15.09.09

Biesiada - epizody

Wzorem lat ubiegłych mamy listę epizdów. Każdy Krąg ma szansę coś sobie wybrać w tej chwili (jeden lub dwa epizody, scenka do 8 minut łącznie).

Techniki dowolne. Mile widziane różne formy ekspresji, a także pomysły na interakcję z widzami (piosenki, wejścia w tłum, kierowany entuzjazm)

 

Epizod 1

 

Legenda o powstaniu klasztoru. Za panowania Bolesława Chrobrego królewicz węgierski Św. Emeryk poluje w okolicznych lasach i spotyka jelenia z krzyżem pomiędzy rogami. Relikwie Krzyża Świętego, które nosi na piersiach, postanawia zostawić w tym miejscu.

 

Epizod 2

Z Węgier przybywają pierwsi benedyktyni i na szczycie góry zakładają klasztor i kościół pod wezwaniem Św. Trójcy na miejscu świątyni pogańskiej. Burzenie posągów bóstw pogańskich. Z kamiennych wałów kultowych buduje się kościół. Ta scenka musi być przez kogoś wzięta, żeby ten krzyż się tam pojawił (krzyż jest przygotowywany przez Lubliniaków)

Szefowie Garwolina i Pilawy

Epizod 3

 

Najazd Tatarów 1260 r. – masakra i męczeństwo mnichów, grabież i pożar klasztoru.

 Krąg Rawski

Epizod 4

 

Opat Świętego Krzyża pisze list do biskupa krakowskiego, w którym skarży się na pogańskie obyczaje panujące podczas odpustów. Ludność okoliczna dalej kontynuuje stare obrzędy. Ludowy festyn, frywolne zabawy, ofiary i praktyki magiczne.

Krąg Puławski

Epizod 5

Spór między klasztorami z Tyńca i Świętego Krzyża o tytuł arcyopactwa. Mnisi spierali się które z tych opactw było starsze.

Krąg Rradomski

 

Epizod 6

Król Władysław Jagiełło pielgrzymuje do klasztoru. Idzie pieszo, ubrany w wór pokutny. Towarzyszy mu cały dwór. Jego prywatny kapelan, oddany przyjaciel - Mikołaj Drozdek został opatem świętokrzyskim w 1424 r. Król spotyka się ze świętobliwym mnichem.

Krąg Warszawski

Epizod 7

 

Przebudowa klasztoru za czasów króla Kazimierza Jagielończyka. Budowa gotyckich krużganków. Królewskie nadania na rzecz klasztoru. Bibliotek klasztorna posiada ogromne zbiory.

 

Epizod 8

 

Pogrzeb księcia Jaremy Wiśniowieckiego. Składanie ciała w krypcie. Sarmacki katafalk i portret trumienny. Wspaniałego wodza żegnają jego wierni pułkownikowie i okoliczna szlachta.

 

Epizod 9

 

Bitwa z Rosjanami u stóp góry. Atak kosynierów na pozycje rosyjskiej piechoty. Obóz powstańczy gen. Langiewicza. Odezwa do narodu, pieśni powstańcze.

 

Epizod 10

 

Klasztor w międzywojniu zamieniono na więzienie o zaostrzonym rygorze. W trakcie wojny wszystkie zbiry uciekły i ukrywały się w okolicznych lasach.. Po wojnie wracają do klasztoru zakonnicy

 

  Scenka końcowa Krąg Wrocławski

 

 

Komentarze  

 
0 #3 utuxaga 2019-03-25 05:45
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Amoxicillin 500mg http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Cytować
 
 
0 #2 odaqufod 2019-03-25 00:14
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 18 http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Cytować
 
 
0 #1 opamubliko 2019-03-24 23:58
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg Capsules For Sale http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież